• Starman

    Starman

    ★★★★

    Day 7 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    Kinda cheated on this one, because I was aware of Starman, but all I knew about it was that Jeff Bridges was an alien. Had no idea that it was a John Carpenter film.

    I liked this a lot. It has some flaws, but it's so well paced and gives such a clean, weird romance. I…

  • Peeping Tom

    Peeping Tom

    ★★★★½

    Day 6 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    That this apparently ruined the director's career seems crazy to me. Professional movie critics can suck it. This was really good.

  • Je T'Aime, Je T'Aime

    Je T'Aime, Je T'Aime

    ★★★½

    Day 5 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    The premise intrigued me a lot in the beginning, but the delivery is just OK. I'm generally a sucker for time travel stories, but this almost felt more like they had filmed a romantic tragedy first, then decided to cut it up and frame it with a tacked-on time travel device after the fact. There was…

  • Bad Boys for Life

    Bad Boys for Life

    ★★★½

    Better than a lot of 3rd installments in other franchises. They should probably end it here though.

  • The Limey

    The Limey

    ★★★½

    Day 4 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    I decided I'd look at every film I'd never heard of before from top to bottom in the Criterion Channel Roku app and pick the first one I came across that was made in the 90s. Lucky for me that ended up being The Limey.

    Lots of stylistic choices in this--some I liked, such as the…

  • Yeast

    Yeast

    ★★★½

    Day 3 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    This was an irritating, anxiety-inducing, claustrophobic nightmare. But I'm pretty sure that's what it was going for. So even though I hated it, I have to give it props for knocking that out of the park.

  • The Seventh Veil

    The Seventh Veil

    ★★★

    Day 2 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    I'm quite sure this is what the kids today would refer to as "problematic." I'm having a hard time working out what it was aiming for, but taken as pure psychological horror I dug it. The meticulous and constant abuse, gaslighting, and manipulation of Ann Todd's character by all the creepy misogynistic dudes in the film was horrifically and wonderfully uncomfortable to endure. The ending was absolutely sickening.

  • Plan 75

    Plan 75

    ★★★½

    Day 1 of my 7 day Criterion Channel trial period in which I randomly pick films I've never heard of and go in blind.

    This was a glacially paced character drama that made me feel some feelings. One of those was feeling like there are some missed opportunities here to explore the premise in more interesting ways, but in the end some strong performances and gorgeous cinematography still makes this a winner in my book.

  • Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★

    It ain't great. But compared to some of the last few franchise installments it's god damn Citizen Kane.

  • Hellraiser: Judgment

    Hellraiser: Judgment

    ★★

    It had its moments, I guess. But not really enough to get over what a tedious slog it was to get through.

  • Poltergeist III

    Poltergeist III

    ★★★½

    I'm a sucker for mirror-based horror tropes, and this movie's gottem in spades. I dug it. But I hated that psychiatrist guy. What a smug piece of shit. And he likes cilantro? I hate him so much. Fuck that guy.

  • Poltergeist II: The Other Side

    Poltergeist II: The Other Side

    ★★★½

    It's a little slow to get going, but once it does, it's not too bad. It obviously doesn't live up to the first one, but very few movies do.