Sort by

Peter has logged 44 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Come Back from the Moon

Don't Come Back from the Moon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Superdad

Superdad

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Opening Act

The Opening Act

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Screwed

Screwed

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Regrets

No Regrets

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
EVA

EVA

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Priest

Priest

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Every Woman Knows a Secret

Every Woman Knows a Secret

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After the Rain

After the Rain

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry