RSS feed for Joshua
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blank Check

Blank Check

1994
×
★★
Edit this entry  
21
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mask

The Mask

1994
×
★½
Edit this entry  
14
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Matador

Matador

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wounds

Wounds

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pharmacist

The Pharmacist

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
For Sama

For Sama

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bliss

Bliss

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dancing with the Birds

Dancing with the Birds

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Dark Place

A Dark Place

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry