RSS feed for Joshua
  • Ikiru

  • High Noon

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • M

  • Diary of a Country Priest

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

  • Stray Dog

  • The Third Man

  • Bicycle Thieves

  • The Red Shoes

  • Black Narcissus

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Brief Encounter

  • Double Indemnity

  • Shadow of a Doubt

  • Bambi

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★½

  • Casablanca

  • Citizen Kane

  • The Lady Eve

  • The Grapes of Wrath

  • Pinocchio

    ★★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • Pygmalion

  • The Lady Vanishes

  • Modern Times

    ★★★★

  • The 39 Steps

  • A Story of Floating Weeds

  • The Thin Man

  • L'Atalante

  • Land Without Bread

  • M

  • City Lights

    ★★★★★

  • L'Âge d'Or

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★

  • Metropolis

  • The General

    ★★★

  • Battleship Potemkin

  • The Last Laugh

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Play House

    ★★★★

  • The Goat

    ★★★★

  • The High Sign

    ★★★★

  • The Haunted House

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • The Immigrant

    ★★★½

  • Police

    ★★★

  • Shanghaied

    ★★★½

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

  • A Day of Horror

    ★★★½

  • Star Wars Collection

  • The Lord of the Rings Collection