Nick has logged 342 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Way I See It

The Way I See It

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Airport

Airport

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry