RSS feed for emanuel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Crazies

The Crazies

2010
×
★½
Edit this entry  
29
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
News from Home

News from Home

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
05
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
02
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Edit this entry  
08
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read prior review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
31
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry