Sort by

Amritt has logged 199 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madaari

Madaari

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Phobia

Phobia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Traffic

Traffic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
REW-FFWD

REW-FFWD

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Ae Dil Hai Mushkil

Ae Dil Hai Mushkil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parched

Parched

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waiting

Waiting

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nil Battey Sannata

Nil Battey Sannata

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dhanak

Dhanak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Similars

The Similars

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Madly

Madly

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
17
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Qissa

Qissa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
M.S. Dhoni: The Untold Story

M.S. Dhoni: The Untold Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dreyfus Court Martial - Arrest Of Dreyfus

Dreyfus Court Martial - Arrest Of Dreyfus

1899
×
Edit this entry  
10
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Freaky Ali

Freaky Ali

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Pink

Pink

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Banjo

Banjo

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

2016
×
★★
Read the review Edit this entry