Spencer

Spencer ★★★★½

Spencer, çıkacağını duyduğum ilk andan itibaren sabırsızlıkla beklediğim, beni heyecanlandıran nadir filmlerdendi. Özellikle Kristen’ın performansını çok merak ediyordum. İnsanların çoğu onun uygun olmadığını düşünse de inancım başarabileceği yönündeydi. Ki bence gayet iyi taşımış. Ancak “Daha iyi olabilir miydi ?”  sorusuna da evet cevabını verebilirim. Diana’nın psikolojik buhranını içimde çok derin hissetmeme rağmen ufak tefek sahnelerde o havayı veremeyen anlar vardı. Ama genel itibariyle şu ana kadar ki en iyi performansını sergilemiş. Daha iyi olcağına inanıyorum. 
👑
Filme gelince Noel arifesi ve sonrasını anlatan 3 günlük bir süreyi anlatıyor. Ancak bu üç günde Diana’nın içsel sıkışmışlığının zirvesine ulaşıyoruz. Diana zayıf bir kadın değildi elbette ama her insanın ne kadar güçlü olursa olsun dip gördüğü anlar olabilir. Bu filmde o karanlık dibi çok derin bir şekilde hissettirmiş. Koskocaman malikanede nefes alamayacak kadar boğulma hissini, boyna takılan inci kolyenin dar ağacı düğümü gibi nefes kesişini kolaylıkla hissettiriyor film size.  Ayrıca senaryonun kurgu olması gerçeklikten koparmıyor. Belki yılların getirdiği birikmişliği üç güne sığdırılması olarak yorumlanabilir. Film kraliyetin getirdiği sert disiplini ve düzeni de çok iyi anlatmış. Anlamsız adetlerle özgürlüğün zerresinin olmadığı böyle bir hayatı çekilmez buluyorsunuz. Böylelikle Diana’nın ruh haliyle bütünleşmeniz kolaylaşıyor. 
👑
Teknik açıdan ise tamamen kusursuz. Özellikle sinematografisine bayıldım. Tablodan farksız sahneler bol bol bulabilirsiniz. Müziklerin de olayların akşına ve ruh hallerine göre değişmesi nefis olmuş. Kısacası ben gayet başarılı buldum ve beklediğimin karşılığını aldım. Kristen’ın Oscar’ı kapacağına da inanıyorum. :)

Rümeysa liked these reviews

All