RSS feed for Rumsey

Rumsey has logged 212 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passage

The Passage

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Making 'The Shining'

Making 'The Shining'

1980
×
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Filmworker

Filmworker

2017
×
★½
Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry