Rumsey has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Overboard

Overboard

2018
×
★★
Edit this entry  
27
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★½
Edit this entry  
23
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bones

Bones

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Habit

Habit

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Depraved

Depraved

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry