Rumsey has logged 201 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
★★
Edit this entry  
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Click

Click

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Greenland

Greenland

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In & Of Itself

In & Of Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seduced: Inside the NXIVM Cult

Seduced: Inside the NXIVM Cult

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Santo and Blue Demon Against the Monsters

Santo and Blue Demon Against the Monsters

1970
×
★★★½
Edit this entry  
28
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Edit this entry