• Park Row

  • The Life of Oharu

  • Umberto D.

  • The African Queen

  • The Day the Earth Stood Still

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

  • The Browning Version

  • Diary of a Country Priest

  • Rashomon

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Winchester '73

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Orpheus

  • Cinderella

  • The Third Man

  • Blood of the Beasts

  • Bicycle Thieves

  • The Naked City

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • Quai des Orfèvres

  • Miracle on 34th Street

  • Black Narcissus

  • The Brasher Doubloon

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Lady in the Lake

    ★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Notorious

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • Shoeshine

  • Brief Encounter

  • Detour

    ★★★★½

  • Spellbound

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Dead of Night

  • The Picture of Dorian Gray

    ★★★★

  • Murder, My Sweet

    ★★★★

  • Double Indemnity

  • Address Unknown

    ★★★★

  • The Uninvited

    ★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

  • Five Graves to Cairo

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★

  • Time to Kill

    ★★

  • Cat People

    ★★★

  • Bambi

  • The Falcon Takes Over

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Wolf Man

  • Sullivan's Travels

    ★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

  • Rebecca

    ★★★½

  • The Grapes of Wrath

    ★★★½

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

  • Port of Shadows

  • Bringing Up Baby

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

  • Fury

  • The 39 Steps

  • The Bride of Frankenstein