Highest rated films

  • Magic Mike XXL

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Carol

    ★★★½

  • Bone Tomahawk

    ★★★½

  • Mistress America

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★★★

  • Gates of Heaven

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Brick

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 218 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Duck Amuck

Jan 2

Most Watched

The Curse of Frankenstein

twice

Repo Man

twice

Magic Mike XXL

twice

Dead Man

twice

Mystery Train

twice

Last Film

Sleeping with Other People

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
111 films
Thriller
56 films
Comedy
56 films
Action
48 films
Crime
43 films
Sci Fi
37 films
Horror
31 films
Mystery
28 films
Romance
27 films
Adventure
24 films
USA
181 films
UK
40 films
France
23 films
Germany
22 films
Canada
16 films
Japan
8 films
Australia
5 films
Czechia
4 films
Hong Kong
3 films
Brazil
2 films
English
198 films
French
6 films
German
5 films
Russian
2 films
Italian
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Chinese
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 123

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rumsey’s most liked review

They Live

They Live

★★★★★

They Live is at times totally absurd (the bubblegum line, for example, which I’ve never thought was all that funny), but its central revelation is masterful, melding the film’s political satire with its good old-fashioned alien invasion narrative. You laugh when those cartoonish bug-eyed aliens pronounce their capitalistic agenda –…

More reviews

Rumsey’s most liked list

Alice in the Cities
The American Friend
Honeysuckle Rose

Robby Müller in the United States

Dutch cinematographer Robby Müller lensed fourteen films shot in the United States (and another three partially shot there), which amount to arguably his most accomplished and varied work. More remarks here…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Delicacy
Average weighted rating:

3.1

Films Rumsey watched in 2015

  • Sleeping with Other People
  • The Hateful Eight
  • The Revenge of Frankenstein
  • The Curse of Frankenstein
  • Bad Santa
  • Double Down
  • The Karate Kid Part III
  • The Karate Kid Part II
  • The Karate Kid
  • The Curse of Frankenstein
  • Black Mirror: White Christmas
  • Days of Heaven
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Interstellar
  • Die Hard
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • A Christmas Carol
  • Star Trek Into Darkness
  • May
  • Bringing Out the Dead
  • Inside Llewyn Davis
  • Frankenhooker
  • School Ties
  • Cocktail
  • Repo Man
  • Finders Keepers
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Killing Them Softly
  • Carol
  • Tangerine
  • Heaven Knows What
  • Tremors 5: Bloodlines
  • Tremors 4: The Legend Begins
  • Tremors 3: Back to Perfection
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Tremors
  • Phoenix
  • Burn After Reading
  • Pather Panchali
  • Rocky II
  • Creed
  • Rocky
  • Fifty Shades of Grey
  • Coherence
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Bone Tomahawk
  • Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden
  • Fargo
  • Room
  • Brick
  • The Dark Knight
  • The Leisure Class
  • Mulholland Drive
  • The Making of: Mulholland Drive
  • Halloween II
  • Ravenous
  • Halloween
  • Elephant
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Delicacy
  • The Social Network
  • Steve Jobs
  • The Canyons
  • Crash
  • Vampire in Brooklyn
  • The Duke of Burgundy
  • Wild
  • American Sniper
  • Hostel: Part II
  • Hostel
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • The Departed
  • Cannibal Holocaust
  • The Monster Squad
  • The Green Inferno
  • Fateful Findings
  • Kissed
  • The Fly
  • First Blood
  • Hackers
  • A History of Violence
  • Mistress America
  • American Ultra
  • Dumb and Dumber To
  • Jauja
  • The Tomb of Ligeia
  • A Bucket of Blood
  • Straight Outta Compton
  • Shattered Image
  • Magic Mike XXL
  • Dead Man
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Wet Hot American Summer
  • Mad Dog and Glory
  • Mystery Train
  • The End of the Tour
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • The Believers
  • The Longshot
  • The Guest
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Pickpocket
  • Career Opportunities
  • Ballet 422
  • The Decline of Western Civilization
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Barfly
  • To Live and Die in L.A.
  • Avatar
  • 7 Days in Hell
  • Body Rock
  • They All Laughed
  • Paris, Texas
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Magic Mike XXL
  • Down by Law
  • Mad Max: Fury Road
  • Repo Man
  • John Wick
  • Honeysuckle Rose
  • The American Friend
  • Beyond the Lights
  • Alice in the Cities
  • Gone Girl
  • A Summer's Tale
  • High Fidelity
  • A Trip to the Moon
  • Left Behind
  • The Wolf of Wall Street
  • The Damned
  • Mystery Train
  • The Aviator
  • Eyes Wide Shut
  • Results
  • The Tulse Luper Suitcases, Part 1: The Moab Story
  • Ex Machina
  • Hot Girls Wanted
  • The Two Jakes
  • Fruitvale Station
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Inglourious Basterds
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Ascent
  • Fist of Legend
  • Mad Max: Fury Road
  • Buffalo '66
  • Claire's Knee
  • Cobain: Montage of Heck
  • Birth
  • Tales of the Grim Sleeper
  • The Limits of Control
  • Swingers
  • Dead Man
  • The Piano
  • Hot Fuzz
  • Vertigo
  • Love & Basketball
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Bound
  • Step Brothers
  • Three Kings
  • The Thin Blue Line
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Vernon, Florida
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Gates of Heaven
  • Total Recall
  • Left Behind: World at War
  • Left Behind II: Tribulation Force
  • Left Behind: The Movie
  • The Grand Budapest Hotel
  • Chinatown
  • Non-Stop
  • Fast & Furious 6
  • The Long Goodbye
  • Force Majeure
  • Marlowe
  • Lady in the Lake
  • The Brasher Doubloon
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Time to Kill
  • It Follows
  • Farewell, My Lovely
  • Murder, My Sweet
  • RoboCop
  • Until the End of the World
  • The Falcon Takes Over
  • The Big Sleep
  • The Big Sleep
  • Citizenfour
  • Inside Man
  • Police Story 4: First Strike
  • Citizenfour
  • They Live
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Vampires
  • La Haine
  • Nightcrawler
  • Big Trouble in Little China
  • Eraserhead
  • Joe Versus the Volcano

See all 218

World map

Highly rated films Rumsey is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy
  • Mustang

Highly rated with Rumsey’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Mad Max: Fury Road
  • 88:88
  • Star Wars
  • Two Days, One Night
  • World of Tomorrow
  • Right Now, Wrong Then
  • Phoenix
  • Carol
  • The Forbidden Room
  • My Golden Days
  • Cemetery of Splendor
  • Creed
  • Mad Max 2
  • Blackhat
  • In Jackson Heights
  • In the Shadow of Women
  • Heaven Knows What
  • The Mend
  • Mistress America
  • Magic Mike XXL
  • Clouds of Sils Maria
  • The Assassin
  • Eden
  • 45 Years
  • Anomalisa
  • The Look of Silence
  • Return of the Jedi
  • Inherent Vice
  • The Duke of Burgundy
  • Shaun the Sheep Movie
  • Sicario
  • Taxi
  • Jauja
  • Experimenter
  • Girlhood
  • Heart of a Dog
  • Mountains May Depart
  • Mustang
  • Hard to Be a God
  • Inside Out
  • Tangerine
  • Timbuktu
  • The Hateful Eight
  • It Follows
  • What We Do in the Shadows
  • Queen of Earth
  • Nightcrawler
  • Bridge of Spies
  • The Treasure
  • Buzzard
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Whiplash
  • Brooklyn
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Son of Saul
  • Cobain: Montage of Heck
  • John Wick
  • Spotlight
  • Amy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more