Highest rated films

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • The Staircase

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★★½

  • Liar Liar

    ★★★★½

  • Brick

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★½

  • Tenebre

    ★★★★½

  • Waiting for Guffman

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 212 Films watched
  • 17.7 Average per month
  • 4.1 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Garlic Is as Good as Ten Mothers

Jan 1

Diary Milestones

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

50th · Mar 11

The Staircase

100th · Jun 10

Hold the Dark

150th · Oct 4

Avengers: Age of Ultron

200th · Dec 17

Last Film

New Year's Eve

Dec 31

Most Watched

First Man

twice

The Devil Rides Out

twice

The Howling

twice

The Staircase

twice

The Treasure of the Sierra Madre

twice

Genres, countries & languages

Drama
89 films
Comedy
60 films
Thriller
58 films
Horror
48 films
Sci Fi
37 films
Action
31 films
Adventure
29 films
Mystery
28 films
Romance
27 films
Crime
26 films
USA
168 films
UK
42 films
France
20 films
Germany
15 films
Italy
9 films
Japan
8 films
Canada
8 films
Australia
6 films
Sweden
4 films
Denmark
3 films
English
192 films
Italian
6 films
French
5 films
Spanish
4 films
Japanese
2 films
Korean
1 film
Danish
1 film
Family
Average 3.62
Mystery
Average 3.41
Crime
Average 3.37
Drama
Average 3.33
Horror
Average 3.32
TV Movie
Average 3.21
Sci Fi
Average 3.15
Thriller
Average 3.14
Documentary
Average 3.11
History
Average 3.06
Australia
Average 4.25
Italy
Average 4.00
France
Average 3.55
UK
Average 3.32
Germany
Average 3.30
Canada
Average 3.19
USA
Average 3.08
Japan
Average 2.81
Sweden
Average 2.62
French
Average 3.80
Spanish
Average 3.75
English
Average 3.14

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 97

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rumsey’s most liked review

Annihilation

Annihilation

★★½

For the first third or so this is ominous and self-serious in the tradition characteristic of all cerebral sci-fi movies, which permits a precariously narrow margin of error. So when a line of dialogue is delivered amusingly, or the appearance of a CGI creature isn’t convincingly material enough, the laughter…

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Fifty Shades Freed
Average weighted rating:

2.0

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

The Godfathers of Mondo
Average weighted rating:

3.4

Rated higher than average Patron

Babe: Pig in the City

★★★★½ vs 2.97

Brainstorm

★★★★½ vs 3.06

Liar Liar

★★★★½ vs 3.24

The Staircase

★★★★★ vs 3.83

Cloud Atlas

★★★★½ vs 3.40

The Fly

★★★★★ vs 3.94

Rated lower than average Patron

Shutter Island

★½ vs 4.08

Brüno

½ vs 2.80

Swiss Army Man

★½ vs 3.66

Filmworker

★½ vs 3.59

Adaptation.

★★ vs 4.03

Avengers: Infinity War

★★ vs 4.00

Films Rumsey watched in 2018

  • New Year's Eve
  • Brawl in Cell Block 99
  • Roma
  • The House That Jack Built
  • Under the Silver Lake
  • The Prestige
  • Twister
  • Bird Box
  • The Favourite
  • First Man
  • Avatar
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Age of Ultron
  • A Dangerous Method
  • Inside Out
  • Ant-Man and the Wasp
  • Burning
  • Downsizing
  • Suspiria
  • Tomb Raider
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • First Man
  • Starship Troopers
  • The Postman Always Rings Twice
  • Suspiria
  • The Devil Rides Out
  • Candyman
  • The Passage
  • The Bourne Identity
  • Making 'The Shining'
  • The Shining
  • Filmworker
  • Citizen Kane
  • You've Got Mail
  • The Picture of Dorian Gray
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Madeline's Madeline
  • The Witches
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • 28 Weeks Later
  • The Howling
  • Child's Play
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • The Devil Rides Out
  • The Mummy
  • The Blob
  • Halloween
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • The Haunting of Hill House
  • The Exorcist
  • Haunters: The Art of the Scare
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Relic
  • The Howling
  • Silver Bullet
  • Mandy
  • Tenebre
  • Meru
  • The Tree of Life
  • Hold the Dark
  • What Keeps You Alive
  • BlacKkKlansman
  • Game Change
  • Brick
  • Miami Vice
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Tootsie
  • Drew Michael
  • North by Northwest
  • Sharp Objects
  • The Dark Knight
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Skyscraper
  • Enemy
  • Gran Torino
  • The Hudsucker Proxy
  • Kingpin
  • Brüno
  • The Ninth Gate
  • Super Troopers
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eighth Grade
  • First Reformed
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • The Invention of Lying
  • Roadgames
  • Sorry to Bother You
  • Step Brothers
  • Barcelona
  • Paris, Texas
  • Sabrina
  • Looper
  • Night on Earth
  • Shutter Island
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Brainstorm
  • We Own the Night
  • Hereditary
  • Liar Liar
  • Isle of Dogs
  • The Lost Boys
  • Quatermass and the Pit
  • Frankenstein Created Woman
  • American Made
  • Unsane
  • The Staircase
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Evolution
  • The Staircase
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Y Tu Mamá También
  • Solo: A Star Wars Story
  • Night of the Comet
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Fourth Estate
  • The Maltese Falcon
  • Holy Hell
  • A Quiet Place
  • The Fly
  • Singles
  • Dunkirk
  • The Crow
  • Dredd
  • Murder on a Sunday Morning
  • Land Ho!
  • Game Night
  • The Five Obstructions
  • Cléo from 5 to 7
  • Black Panther
  • On the Waterfront
  • Marjorie Prime
  • Good Morning
  • Mars Attacks!
  • 'F for Fake' Trailer
  • F for Fake
  • Atomic Blonde
  • The Descent
  • A Separation
  • Lakeview Terrace
  • The Little Hours
  • Waiting for Guffman
  • Best in Show
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Pillow Book
  • Along Came Polly
  • You Were Never Really Here
  • Night of the Living Dead
  • The Ritual
  • Married to the Mob
  • Wild Wild Country
  • Cloud Atlas
  • Split
  • Aliens
  • The Last of the Mohicans
  • She's All That
  • Africa Addio
  • Trees Lounge
  • Psycho
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • Sans Soleil
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Godfathers of Mondo
  • Mondo Cane 2
  • Casablanca
  • The Great Satan
  • Lincoln
  • Phantom Thread
  • Annihilation
  • Carnal Knowledge
  • The Falls
  • Hunger
  • Women of the World
  • Chris Rock: Tamborine
  • Fifty Shades Freed
  • Babe: Pig in the City
  • The Witch
  • Once Upon a Time in America
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Thor: Ragnarok
  • Hillsborough
  • Faces Places
  • Club Dread
  • A Stranger Among Us
  • Mondo Cane
  • The Square
  • The Post
  • Nocturnal Animals
  • Marie Antoinette
  • Something Wild
  • Icarus
  • My Dinner with Andre
  • Big Night
  • Spectre
  • The Shape of Water
  • Phantom Thread
  • I, Tonya
  • Holy Smoke
  • Embrace of the Serpent
  • Adaptation.
  • Swiss Army Man

See all 212

World map

Highly rated films Rumsey is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Burn the Stage: The Movie
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters

Highly rated with Rumsey’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Vertigo
  • Halloween
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • Good Time
  • The Other Side of the Wind
  • Cover Girl
  • First Reformed
  • Zama
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The House That Jack Built
  • Ash Is Purest White
  • Support the Girls
  • Call Me by Your Name
  • Monrovia, Indiana
  • Leave No Trace
  • If Beale Street Could Talk
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blindspotting
  • Burning
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Coco
  • The Green Fog
  • Paddington 2
  • Transit
  • The Grand Bizarre
  • Eighth Grade
  • BlacKkKlansman
  • Shirkers
  • Bisbee '17
  • Roma
  • Can You Ever Forgive Me?
  • 24 Frames
  • The Tale
  • Private Life
  • The Favourite
  • The Image Book
  • The Rider
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Happy as Lazzaro
  • The Mule
  • Sorry to Bother You
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Let the Sunshine In
  • Hereditary
  • High Life
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Asako I & II
  • Hale County This Morning, This Evening
  • You Were Never Really Here
  • The Old Man & the Gun
  • Black Panther
  • A Star Is Born
  • First Man
  • The Sisters Brothers
  • Madeline's Madeline
  • Incredibles 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more