Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★½

  • Fyre

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Happy-Go-Lucky

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Signs

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • Police Story

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • Cannibal Holocaust

    ★★★★½

  • Magic Mike XXL

    ★★★★½

  • Out of Sight

    ★★★★½

  • Dragged Across Concrete

    ★★★★½

  • Road House

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★★½

  • Big Night

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 143 Films watched
  • 11.9 Average per month
  • 2.8 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

If Beale Street Could Talk

Jan 1

Diary Milestones

Detour

50th · Apr 17

Unbelievable

100th · Sep 15

Last Film

Pokémon Detective Pikachu

Dec 30

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Unbelievable

twice

Road House

twice

Genres, countries & languages

Drama
66 films
Comedy
41 films
Crime
32 films
Thriller
31 films
Action
22 films
Horror
21 films
Documentary
21 films
Mystery
16 films
Romance
15 films
Adventure
14 films
USA
117 films
UK
19 films
Canada
10 films
France
10 films
Germany
4 films
Japan
4 films
Brazil
3 films
Denmark
3 films
Hong Kong
3 films
Peru
3 films
English
127 films
German
3 films
Cantonese
3 films
Japanese
3 films
French
2 films
Italian
2 films
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Swedish
1 film
History
Average 3.71
Animation
Average 3.62
Sci Fi
Average 3.45
Family
Average 3.42
Action
Average 3.41
Drama
Average 3.38
Crime
Average 3.34
Adventure
Average 3.29
Documentary
Average 3.26
Thriller
Average 3.25
Japan
Average 3.75
France
Average 3.67
Germany
Average 3.50
UK
Average 3.39
USA
Average 3.17
Canada
Average 3.00
English
Average 3.21

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 65

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rumsey’s most liked review

Vice

Vice

★★★★

This was the mess of contempt and sarcasm and impressively dangly neck fat that reviews will have you believe, and also exactly the movie I imagine McKay set out to make: a synthesis of his high-minded demystifications of inscrutable fiscal/political jargon and his polemically active Twitter feed. Tonally it’s all…

More reviews

Rumsey’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

God's Not Dead
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

This Is My Land
Average weighted rating:

3.4

Rated higher than average Patron

Cannibal Holocaust

★★★★½ vs 2.81

Magic Mike XXL

★★★★½ vs 3.22

Happy-Go-Lucky

★★★★★ vs 3.75

The Wicker Man

★★★★★ vs 3.89

Road House

★★★★½ vs 3.40

Signs

★★★★½ vs 3.41

Rated lower than average Patron

Midsommar

★½ vs 3.85

Bad Times at the El Royale

★½ vs 3.47

Love & Other Drugs

★½ vs 3.19

Won't You Be My Neighbor?

★★½ vs 4.16

Parasite

★★★ vs 4.57

Bohemian Rhapsody

★★ vs 3.46

Films Rumsey watched in 2019

  • Pokémon Detective Pikachu
  • Knives Out
  • The Forest for the Trees
  • Overboard
  • The Fog of War
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • Batman Returns
  • Elf
  • Captain America: The First Avenger
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Mary Poppins
  • Watchmen
  • The Florida Project
  • The Emperor's New Groove
  • Avengers: Endgame
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Fish Tank
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Holes
  • Shazam!
  • Cannibal Holocaust
  • The Lighthouse
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • Marriage Story
  • The Laundromat
  • Drive
  • Late Night
  • Dolemite Is My Name
  • The Nightingale
  • Parasite
  • I Walked with a Zombie
  • Bones
  • Slumber Party Massacre II
  • Cube
  • Centipede Horror
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Habit
  • Midsommar
  • Ad Astra
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Depraved
  • Nights of Cabiria
  • Failure to Launch
  • Bacurau
  • Upstream Color
  • The Dead Don't Die
  • It's Alive
  • The Triplets of Belleville
  • Step Up
  • Aquaman
  • Burden of Dreams
  • Fitzcarraldo
  • Miami Blues
  • Hard Eight
  • Chernobyl
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Jackie Brown
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Signs
  • Point Break
  • For All Mankind
  • Apollo 11
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Magic Mike XXL
  • Road House
  • Road House
  • Anima
  • Notting Hill
  • Bitter Moon
  • Free Solo
  • The Beach Bum
  • Shogun Assassin
  • Ran
  • In a Lonely Place
  • The Squid and the Whale
  • The Uninvited
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Magic Mike
  • Border
  • Secrets & Lies
  • Big Night
  • It's a Disaster
  • Stories We Tell
  • Dragged Across Concrete
  • Marwencol
  • Detour
  • Mildred Pierce
  • Raising Arizona
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Us
  • Paddington 2
  • Happy-Go-Lucky
  • Green Book
  • Surviving R. Kelly
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Leaving Neverland
  • The Case Against Adnan Syed
  • The Truman Show
  • The Wicker Man
  • Love & Other Drugs
  • The Wicker Man
  • The Master
  • Silver Linings Playbook
  • Climax
  • Wolf Guy
  • Atlas Shrugged: Part I
  • Out of Sight
  • This Is My Land
  • Lorena
  • Bernie
  • Abducted in Plain Sight
  • Valentine's Day
  • Widows
  • High Flying Bird
  • Police Story 2
  • Police Story
  • Velvet Buzzsaw
  • Exotica
  • Tag
  • Fyre Fraud
  • Vice
  • Fyre
  • Bohemian Rhapsody
  • Support the Girls
  • Mother's Day
  • Shirkers
  • Super Troopers 2
  • Leave No Trace
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • God's Not Dead
  • God's Not Dead: A Light in Darkness
  • God's Not Dead 2
  • Bad Times at the El Royale
  • If Beale Street Could Talk

World map

Highly rated films Rumsey is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Cleaners
  • Wasteland
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life

Highly rated with Rumsey’s friends Patron

  • The Master
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Police Story
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Transit
  • If Beale Street Could Talk
  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Deadwood: The Movie
  • Ash Is Purest White
  • Vitalina Varela
  • Little Women
  • The Favourite
  • Martin Eden
  • Marriage Story
  • Apollo 11
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Knives Out
  • Long Day's Journey Into Night
  • High Life
  • Avengement
  • Knife+Heart
  • Our Time
  • The Souvenir
  • The Beach Bum
  • Her Smell
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • The Farewell
  • Dragged Across Concrete
  • My Name Is Julia Ross
  • Diamantino
  • Pain and Glory
  • To the Ends of the Earth
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Us
  • Toy Story 4
  • Peterloo
  • The Lighthouse
  • Atlantics
  • Dark Waters
  • A Hidden Life
  • Shadow
  • In Fabric
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Ad Astra
  • First Love
  • The Art of Self-Defense
  • Bacurau
  • High Flying Bird
  • Roma
  • Ford v Ferrari
  • Dolemite Is My Name
  • Climax
  • Crawl
  • Booksmart
  • Gemini Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more