Highest rated films

  • The Last Dance

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★

  • Love Fraud

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • Crumb

    ★★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★★

  • Housekeeping

    ★★★★★

  • The Rapture

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 202 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 3.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Serenity

Jan 1

Diary Milestones

The Hangover

50th · Apr 3

On the Record

100th · Jun 18

Black Christmas

150th · Oct 10

The Godfather: Part III

200th · Dec 30

Last Film

Nomadland

Dec 31

Most Watched

David Byrne's American Utopia

twice

Contagion

twice

Genres, countries & languages

Drama
106 films
Thriller
51 films
Comedy
44 films
Documentary
39 films
Crime
38 films
Mystery
25 films
Action
23 films
Horror
19 films
Sci Fi
17 films
Romance
16 films
USA
162 films
UK
24 films
France
20 films
Germany
12 films
Canada
11 films
Australia
4 films
Italy
4 films
Austria
2 films
Switzerland
2 films
Portugal
2 films
English
181 films
French
11 films
Spanish
2 films
Japanese
2 films
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Romanian
1 film
Italian
1 film
Crime
Average 3.67
Mystery
Average 3.60
Documentary
Average 3.36
Drama
Average 3.36
Music
Average 3.36
Thriller
Average 3.35
History
Average 3.33
Fantasy
Average 3.19
Horror
Average 3.16
Family
Average 3.08
France
Average 3.83
Italy
Average 3.62
Germany
Average 3.58
Canada
Average 3.45
USA
Average 3.23
Australia
Average 3.12
UK
Average 3.12
French
Average 4.23
English
Average 3.24

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 123

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rumsey’s most liked review

Palm Springs

Palm Springs

★★★

I much appreciated the subplot with J.K. Simmons wherein someone is inadvertently pulled into a time loop and becomes so viciously bitter that he entrepreneurially turns the proceedings into a rendition of The Most Dangerous Game in which he gets to hunt and kill someone without consequence every single day.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Cats
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

Waiting for John

Rated higher than average Patron

Cats

★★★ vs 1.27

The Rapture

★★★★★ vs 3.40

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

★★★★★ vs 3.61

Housekeeping

★★★★★ vs 3.86

Eyes Wide Shut

★★★★★ vs 4.00

Beau Travail

★★★★★ vs 4.12

Rated lower than average Patron

Monos

★½ vs 3.69

Jojo Rabbit

★★ vs 4.04

American Beauty

★★ vs 3.97

Reality Bites

★½ vs 3.38

The Devil All the Time

★½ vs 3.28

The Trial of the Chicago 7

★★ vs 3.72

Films Rumsey watched in 2020

  • Nomadland
  • The Nutcracker
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Eyes Wide Shut
  • John Wick
  • The Holiday
  • Click
  • Elf
  • Time
  • Alone
  • Let Them All Talk
  • Collective
  • Blue Collar
  • Red, White and Blue
  • Mank
  • Beau Travail
  • Sound of Metal
  • The Reflecting Skin
  • Bad Hair
  • 35 Shots of Rum
  • Tenet
  • Lovers Rock
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Memories of Murder
  • Dark Days
  • Mangrove
  • Ninja: Shadow of a Tear
  • My Neighbor Totoro
  • Moneyball
  • A Moment of Innocence
  • Greenland
  • Spirited Away
  • The Silence of the Lambs
  • Housekeeping
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Seduced: Inside the NXIVM Cult
  • The Tenant
  • Rosemary's Baby
  • Santo and Blue Demon Against the Monsters
  • Long Weekend
  • The Trial of the Chicago 7
  • Zodiac
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Witch Who Came from the Sea
  • David Byrne's American Utopia
  • The Hills Have Eyes
  • David Byrne's American Utopia
  • Dracula A.D. 1972
  • Hellraiser
  • Black Christmas
  • The War Room
  • Dick Johnson Is Dead
  • A Wilderness of Error
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Mouth Agape
  • Evil Demon Golfball from Hell!!!
  • Love Fraud
  • The Color of Money
  • The Devil All the Time
  • Dog Day Afternoon
  • The Wise Kids
  • Contagion
  • The Rapture
  • Idiocracy
  • Class Action Park
  • Midnight Run
  • Bill & Ted Face the Music
  • Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn
  • The Last Dance
  • I May Destroy You
  • Sullivan's Travels
  • He Got Game
  • An American Pickle
  • First Cow
  • She Dies Tomorrow
  • I'll Be Gone in the Dark
  • Jeepers Creepers
  • The Speed Cubers
  • Knives Out
  • Showbiz Kids
  • The Trip to Spain
  • The Assistant
  • Crooklyn
  • The Vast of Night
  • Exotica
  • The Sweet Hereafter
  • American Boy: A Profile of Steven Prince
  • The Adjuster
  • The Trip to Italy
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Mad Hot Ballroom
  • Misery
  • Hamilton
  • The Painter and the Thief
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
  • Ford v Ferrari
  • Beware the Slenderman
  • Inside Man
  • On the Record
  • Malcolm X
  • The Ornithologist
  • Da 5 Bloods
  • 8:46
  • The Lovebirds
  • The Ghost Writer
  • Cosmopolis
  • The Mask of Zorro
  • Quiz
  • Apocalypto
  • Le Trou
  • No Man's Land
  • The Trip
  • Human Traffic
  • The Social Network
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Demolition Man
  • Bamboozled
  • Life
  • Céline and Julie Go Boating
  • The Town
  • California Split
  • School of Rock
  • Mad Max: Fury Road
  • Ghost World
  • Prince of Darkness
  • Cast Away
  • Your Highness
  • Crumb
  • Wendy
  • Hollywood Shuffle
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • The Lady from Shanghai
  • The Harder They Fall
  • Nightfall
  • Experiment in Terror
  • A Nos Amours
  • Eyes of Laura Mars
  • Irma Vep
  • Under the Sun of Satan
  • Standard Operating Procedure
  • Cats
  • Address Unknown
  • Chinatown
  • Unforgiven
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • River's Edge
  • The Green Fog
  • Resident Evil
  • The Hangover
  • Get Smart
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Stuck
  • He's Just Not That Into You
  • The Exorcist III
  • Team Foxcatcher
  • Upgrade
  • Stop Making Sense
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Invisible Man
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Contagion
  • Bridesmaids
  • The Outsider
  • The Ice Harvest
  • American Factory
  • Outbreak
  • Disappearance at Clifton Hill
  • Reality Bites
  • The Thin Blue Line
  • Atlantics
  • Love Actually
  • Sunset Boulevard
  • Waiting for John
  • Monos
  • Passengers
  • Alita: Battle Angel
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • 1917
  • McMillion$
  • Hail Satan?
  • O.J.: Made in America
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • WHAT DID JACK DO?
  • Caché
  • Paul Schrader: Man in a Room
  • Honey Boy
  • Richard Jewell
  • Blue Velvet
  • Little Women
  • Goldman v Silverman
  • The Wild Eye
  • Kiss Me Deadly
  • Cameraperson
  • Portrait of a Lady on Fire
  • American Beauty
  • Serenity

World map

Highly rated films Rumsey is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Violet Evergarden: The Movie

Highly rated with Rumsey’s friends Patron

  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • David Byrne's American Utopia
  • First Cow
  • Lovers Rock
  • The Watermelon Woman
  • Bacurau
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • City Hall
  • Sound of Metal
  • Days
  • Dark Waters
  • Mangrove
  • Undine
  • The Assistant
  • Little Women
  • WHAT DID JACK DO?
  • The Last Dance
  • Nomadland
  • Time
  • Tommaso
  • Da 5 Bloods
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Woman Who Ran
  • Tenet
  • Possessor
  • Red, White and Blue
  • Let Them All Talk
  • On the Rocks
  • The Nest
  • The Invisible Man
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Palm Springs
  • Knives Out
  • Tesla
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Soul
  • The Vast of Night
  • Shirley
  • His House
  • Bill & Ted Face the Music
  • Black Bear
  • The Way Back
  • Another Round
  • She Dies Tomorrow
  • Swallow
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Kajillionaire
  • Gretel & Hansel
  • Bad Education
  • Color Out of Space
  • Emma.
  • Onward
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Miss Americana
  • Freaky

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more