Sort by

Rumson has logged 330 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What a hunt!

What a hunt!

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superman

Superman

2025
×
Read the review Edit this entry  
22
MAN 2020

MAN 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
65

65

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lie Detector

Lie Detector

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pootis Engage // Extreme

Pootis Engage // Extreme

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Samaritan

Samaritan

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Rise of the Beasts

2023
×
Read the review Edit this entry  
01
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
The Mean One

The Mean One

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
God of War: Unearthing the Legend

God of War: Unearthing the Legend

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'Futurama': Welcome to the World of Tomorrow

'Futurama': Welcome to the World of Tomorrow

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry