2018

Rune Koldborg J. Rune Koldborg J.’s year in review

Rune’s highest rated films

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Woman at War

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Muppets

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★★

  • The Square

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Tale

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Louder Than Bombs

Jan 5

Most Watched

The Florida Project

twice

Last Film

Woman at War

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
49 films
Comedy
25 films
Thriller
22 films
Adventure
18 films
Family
16 films
Animation
15 films
Sci Fi
13 films
Crime
11 films
Fantasy
11 films
Action
10 films
USA
57 films
France
16 films
UK
14 films
Denmark
9 films
Germany
8 films
Norway
5 films
Iceland
5 films
Sweden
4 films
Belgium
4 films
Ireland
3 films
English
70 films
French
9 films
Spanish
7 films
Swedish
6 films
German
5 films
Portuguese
3 films
Danish
3 films
Icelandic
3 films
Finnish
2 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 29

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rune’s most liked review

The Tale

★★★★

This movie started out seeming like a 'straight to dvd' type affair with a bit of stilted dialogue and uneven performances. Some scenes even had me chuckle due to lines being pulled directly from the infamous movie, The Room. (You have to record everything! Do you understand life?)

... But…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Mute
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Magic Snowflake
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2018

  • Woman at War
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Bird Box
  • Game Night
  • The Magic Snowflake
  • Angela's Christmas
  • Krampus
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Back to the Future
  • The Guilty
  • Nocturnal Animals
  • Mid90s
  • A Star Is Born
  • 22 July
  • Ready Player One
  • Isle of Dogs
  • Border
  • Private Life
  • The Kindergarten Teacher
  • GoodFellas
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • The Square
  • Paris of the North
  • Utøya: July 22
  • I, Tonya
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Party
  • Song of the Sea
  • Winter Brothers
  • Like Father
  • Sharp Objects
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Under the Tree
  • Hereditary
  • The Last House on the Left
  • Incredibles 2
  • The Incredibles
  • The Unknown Girl
  • The Iron Giant
  • Summer 1993
  • Dunkirk
  • Escape to Victory
  • Thor: Ragnarok
  • Insomnia
  • Lady Bird
  • Coco
  • The Tale
  • Frozen
  • We Need to Talk About Kevin
  • You Were Never Really Here
  • The Burden
  • In Search of Ozu
  • Grey Gardens
  • Kara
  • Lucky
  • Giant
  • Layla M.
  • A Quiet Place
  • Funny Games
  • Phantom Thread
  • On Body and Soul
  • Black Panther
  • The Man Without a Past
  • The Trader
  • Shadows in Paradise
  • The Muppets
  • Horton Hears a Who!
  • Annihilation
  • The Breadwinner
  • The Shape of Water
  • The Florida Project
  • Paddington 2
  • The Florida Project
  • Mute
  • Flushed Away
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Disaster Artist
  • The Room
  • Paddington
  • The Polka King
  • The Seventh Seal
  • The Lego Batman Movie
  • Louder Than Bombs

Highly rated films Rune missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • Shoplifters

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more