RSS feed for faith
  • Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

    Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

    ½

    this film, which mark hamil stars in, aired on live television.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    the fact that i’ve seen this film twice on the same day and i still wanna watch it again says a lot

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    this film really struck a cord with me, as i’ve spent most of my life oceans away from a lot of my relatives. also shout out to my chinese language teacher for spoiling this film for me the day before i watched it

  • Shark Tale

    Shark Tale

    ½

    academy award nominated film shark tale

  • The King

    The King

    ★★★

    i find it extremely unrealistic that timothee’s character was able to defeat anyone in battle; he weighs like 90 pounds just push him over

  • Alex Strangelove

    Alex Strangelove

    ★★

    diet coke love simon

  • Hazbin Hotel

    Hazbin Hotel

    ½

    The animation is really great; if the writing didn't have the complexity of a 2016 youtube comment this could really be something special.

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i too would kill myself if young leo died because of me

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    this movie and the asap rocky situation has given me a lot of reasons to never go to sweden

  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★★½

    would you believe me if i said that this movie is unironically better than joker

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★½

    I feel like this movie could've been a lot better. The dialogue is mostly unrealistic, and the editing almost gave me motion sickness. At the films best its a mediocre tribute, and at it's worst it's boring to the point that it's somewhat insulting.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    imagine marrying some lady to find out that her family’s in a demon cult and that her daughter is possessed by paimon