RSS feed for Ruok27
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Mucho Mucho Amor

Mucho Mucho Amor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spa Night

Spa Night

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Birthday

First Birthday

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Driveways

Driveways

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Miami Model

The Miami Model

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Death of a Fool

Death of a Fool

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
G.O.R.A.

G.O.R.A.

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read the review Edit this entry  
13
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
K-12

K-12

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Discipline of D.E.

The Discipline of D.E.

1982
×
Read the review Edit this entry  
30
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry