RSS feed for Ruok27
  • The Man Who Laughs

    The Man Who Laughs

    ★★★

    I saw this with the rereleases audio and I thought the music was really annoying. Admittedly I didn't pay attention much cause of how vaudeville the music was it was like a cartoon. I guess what else was notable was how impressive it was for Conrad Veidt to act with just the top half of his face.

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    There isn't a definitive soundtrack to this and Criterion collections subtitles are unreadable. What I ended up doing was holding up Google Translate camera mode to the French text and listening to this Spotify Playlist someone had made.

    Probably a unique experience, also because I probably didn't align the timings right so the emotional intonations of scenes might have been a little off. Almost like Joan herself. The result was regardless an incredibly beautiful experience. Serene violins in displays of…

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★★

    "Head and hands want to join together but they don't have the heart to do it."

    A fantastic setting. Really the blending of art deco futurism with the supernatural Machine gods is a sci-fi setting that you would think had been borrowed more but it really is unique here. It's kinda slow in the first act but when the intermission starts it really picks up. "No one will be able to tell my machine is different from a normal human being." Machine then acts like a freaky bitch and everyone likes her.

  • Nosferatu

    Nosferatu

    ★★★★

    An excellent plague film for these trying times. Still unsettling, especially whenever Count Orlok moves in stop motion. While going through the silent films on my watch list I'm starting to enjoy film in general in a new light. A shot I was impressed by was exterior shots of the boat sailing by. I can only imagine the work done to get it.

  • Goldman v Silverman

    Goldman v Silverman

    ★★

    Another anxiety filled project by the Safdies, this time more vague. Without the music this would have been sillier than it already is. Ironically the tension is more on the onlookers than for the audience, and we have all the editing and bells and whistles to view this with.

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

    Youtube rip of bundesarchiv-filmarchiv reconstruction

    Alot of plot complexities for a 1920 movie, that in itself makes the movie fairly interesting aside from the bizarre expressionist art style. The pacing notably made the movie flyby, it was like I was being put in a trance.

    also, everyone walked like they had to poop lol

  • The Dragon Painter

    The Dragon Painter

    ★★★

    A quaint short film with music that really adds to its charm. I thought I was going to hate this but watching it in pieces on youtube as a man records it off his old CRT (with no tripod!) while in the dark was the most immersive experience ive had with a film in a long time.

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★½

    I guess pacing didn't exist yet cause those transitions between all the different stories happening throughout gave me whiplash. I'd almost want to go ahead and watch the re cuts where they're all separate movies but I don't really care that much about D.W. Griffith anymore. A 3 hour silent movie geez just kill me already. I will give it that the intricate sets in Babylon were decades ahead of their time. That in it's right makes this feel like…

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★

    More quirky than anything. It seemed like the appeal at the time was more an American guy in London

  • Black Narcissus

    Black Narcissus

    ★★★★½

    The story's just alright, though the juxtaposing of Hinduism and Christianity was interesting. The use of color and lighting however are so incredibly evocative of emotion. I've never seen natural lighting more beautiful then in that scene where the sister threw a glass of milk off her balcony.

    Incredibly impressive for a time when World War II had just ended.

    I'd love to see watch this again because my stream at the time was a garbled mess so I was robbed.

  • A Field in England

    A Field in England

    ★★★

    Tonally shifted all over the place. Nothing particularly deep and it's as much as a spectacle as you'd expect from film student with access to some costumes and a field.

  • First Cow

    First Cow

    ★★

    I'd call it a slow burn but give us some visuals or something interesting to look atleast. The ending was both the only interesting but also predictable part.