• The Batman

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Love Hard

  • Squid Game

    ★★★½

  • The Guilty

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★★

  • The Electrical Life of Louis Wain

    ★★★★

  • The Voyeurs

  • Candyman

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★★

  • Downfalls High

  • Creating The Queen's Gambit

  • The Call

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Over the Moon

  • Soul

    ★★★★

  • Sightless

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • The Babysitter: Killer Queen

  • Tenet

  • Work It

    ★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Feel the Beat

    ★★★½

  • The Willoughbys

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • All the Bright Places

  • Isi & Ossi

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

  • Klaus

    ★★★★

  • Earthquake Bird

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • Tall Girl

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The King

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

  • Descendants 3

  • Ready or Not

  • Weathering with You

  • Secret Obsession

  • Spider-Man: Far From Home

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Men in Black: International