• Monsieur Hulot's Holiday

  • The Brute

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The African Queen

  • Alice in Wonderland

  • A Place in the Sun

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Stage Fright

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★

  • Jour de Fête

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★★

  • Children of Paradise

    ★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Ossessione

    ★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • The 39 Steps

  • Loss of Feeling

    ★★

  • L'Atalante

  • Duck Soup

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★

  • Horizon

    ★★

  • I Was Born, But...

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Last Laugh

  • Aelita: Queen of Mars

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★