Highest rated films

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Fight for Your Right Revisited

    ★★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★

  • Melancholia

    ★★★

  • Super 8

    ★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★★

  • Mary and Max

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★★

  • Gentlemen Broncos

    ★★★★★

  • Wild Style

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 107 Films watched
  • 8.9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Gentlemen Broncos

Jan 14

Most Watched

Gentlemen Broncos

twice

Last Film

Green Lantern

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
56 films
Comedy
31 films
Action
29 films
Thriller
23 films
Sci Fi
21 films
Adventure
20 films
Romance
17 films
Animation
14 films
Crime
12 films
Fantasy
9 films
USA
64 films
France
16 films
Japan
15 films
Germany
10 films
Spain
8 films
Italy
7 films
UK
6 films
Canada
4 films
Czechia
2 films
Australia
2 films
English
72 films
French
19 films
Spanish
17 films
Japanese
14 films
German
13 films
Italian
9 films
Russian
5 films
Polish
3 films
Arabic
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

If Every Day Was Sunday

Films rupert_pupkin watched in 2011

  • Green Lantern
  • Captain America: The First Avenger
  • Intolerable Cruelty
  • Black Orpheus
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Gentlemen Broncos
  • The Getaway
  • Gate of Flesh
  • North by Northwest
  • Harry Brown
  • Meek's Cutoff
  • Invictus
  • The Adventures of Tintin
  • Trophy Wife
  • Melancholia
  • The Skin I Live In
  • The White Ribbon
  • Der Mann, der nach der Oma kam
  • La torre de Suso
  • Do the Right Thing
  • Manhattan
  • Mary and Max
  • Midnight in Paris
  • Annie Hall
  • The Last Picture Show
  • Stage Fright
  • Land of the Dead
  • 13 Assassins
  • Away We Go
  • Super 8
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • A Prairie Home Companion
  • Dead Ringers
  • Spiral
  • Small Crime
  • Appleseed
  • The Cincinnati Kid
  • Zabriskie Point
  • Wild Style
  • Badlands
  • Dead or Alive
  • Bad Boys
  • Taste of Cherry
  • Persepolis
  • X-Men: First Class
  • The Diamond Arm
  • The Tree of Life
  • Passione
  • The One Percent
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Duel
  • Highlander: The Search for Vengeance
  • Chasing Ghosts: Beyond the Arcade
  • I Saw the Devil
  • Metropolis
  • Ninja Scroll
  • Vampire Hunter D: Bloodlust
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Return of the Jedi
  • Throne of Blood
  • Fight for Your Right Revisited
  • There Will Be Blood
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • The Fighter
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Biutiful
  • No Country for Old Men
  • The Rules of the Game
  • Almanya: Welcome to Germany
  • Ghost in the Shell
  • The Town
  • Day for Night
  • Ponyo
  • If Every Day Was Sunday
  • Tekkonkinkreet
  • Bullitt
  • Kooky
  • True Grit
  • Love Exposure
  • The King's Speech
  • Tango
  • Carmen
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Blood Wedding
  • TRON: Legacy
  • The Foot Fist Way
  • Love on the Run
  • Black Swan
  • Bed and Board
  • The Wild Bunch
  • Stolen Kisses
  • Jules and Jim
  • Barbarella
  • Nacho Libre
  • The Wrestler
  • Bangkok Dangerous
  • Somewhere
  • Napoleon Dynamite
  • Gentlemen Broncos

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Silenced
  • Oslo, August 31st
  • K-ON! The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more