Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Elysium

    ★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★

  • The Last Stand

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Gentlemen Broncos

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • Office Space

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Carlito's Way

    ★★★★

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Dial M for Murder

Jan 2

Most Watched

Office Space

twice

Last Film

The Amazing Spider-Man

Dec 24

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
37 films
Action
18 films
Thriller
16 films
Crime
15 films
Adventure
13 films
Comedy
13 films
Sci Fi
9 films
Fantasy
5 films
History
4 films
Romance
4 films
USA
46 films
UK
8 films
Japan
6 films
France
6 films
Germany
3 films
Spain
3 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
English
46 films
Japanese
5 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Korean
1 film
Chinese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Oldboy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Yatterman
Average weighted rating:

3.0

Films rupert_pupkin watched in 2013

  • The Amazing Spider-Man
  • The Way Way Back
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Oldboy
  • Oldboy
  • The Counselor
  • Inside Llewyn Davis
  • Don Jon
  • Pineapple Express
  • Seven Psychopaths
  • Blue Jasmine
  • Filth
  • Rashomon
  • Bad Education
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Gravity
  • Where the Wild Things Are
  • Carlito's Way
  • Heavy Metal
  • Yatterman
  • Come and See
  • The Bling Ring
  • Kick-Ass 2
  • Elysium
  • The Lone Ranger
  • The Great Beauty
  • Pacific Rim
  • Wreck-It Ralph
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • Only God Forgives
  • Drive
  • I'm So Excited!
  • World War Z
  • Man of Steel
  • The Last Stand
  • Stoker
  • Star Trek Into Darkness
  • Iron Man 3
  • Office Space
  • Spring Breakers
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Jack the Giant Slayer
  • Psycho
  • Hitchcock
  • Brick
  • The Master
  • Lincoln
  • Take Shelter
  • Lust, Caution
  • Gentlemen Broncos
  • A Separation
  • Office Space
  • Django Unchained
  • Django
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Killer Joe
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Dial M for Murder

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • Barber's Tales
  • Bee and PuppyCat
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Hope
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Short Term 12
  • The Story of Yonosuke
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more