Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Victoria

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Taxi

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Thor: The Dark World

    ★★★

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • American Sniper

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Drop

Jan 10

Last Film

Mistress America

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Adventure
14 films
Comedy
12 films
Sci Fi
12 films
Action
11 films
Thriller
10 films
Crime
7 films
Family
5 films
Mystery
4 films
Fantasy
4 films
USA
31 films
UK
7 films
Germany
4 films
India
2 films
France
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
Mexico
1 film
English
36 films
German
5 films
French
4 films
Russian
4 films
Spanish
4 films
Hungarian
2 films
Chinese
1 film
Vietnamese
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Thor: The Dark World
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

My Stuff
Average weighted rating:

3.0

Films rupert_pupkin watched in 2015

  • Mistress America
  • Bridge of Spies
  • Our Little Sister
  • Star Wars: The Force Awakens
  • 2001: A Space Odyssey
  • Irrational Man
  • American Sniper
  • Spectre
  • Fargo
  • Inside Out
  • Crimson Peak
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • The Martian
  • Man on Wire
  • Master of the Universe
  • The Usual Suspects
  • Taxi
  • Sunrise
  • Thor: The Dark World
  • Ghostbusters II
  • Victoria
  • Ghostbusters
  • Shame
  • Slow West
  • Ant-Man
  • Jurassic World
  • Tomorrowland
  • Boyhood
  • Mad Max: Fury Road
  • Avengers: Age of Ultron
  • Leviathan
  • Whiplash
  • My Stuff
  • Chappie
  • Inherent Vice
  • Marketa Lazarová
  • John Wick
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Ladykillers
  • The Drop

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Son of Saul
  • Don't Be Bad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more