Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • They Called Him Spencer

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

  • Cars

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★★

  • The Red Turtle

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Only Lovers Left Alive

Jan 2

Most Watched

Shin Godzilla

twice

Last Film

In the Fade

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
30 films
Action
21 films
Adventure
14 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
10 films
Thriller
10 films
Comedy
8 films
Crime
8 films
Romance
6 films
Western
5 films
USA
36 films
Germany
11 films
UK
11 films
France
7 films
Spain
6 films
Hong Kong
4 films
Canada
4 films
China
4 films
Sweden
3 films
Belgium
3 films
English
45 films
German
13 films
Japanese
8 films
Spanish
8 films
French
7 films
Italian
7 films
Cantonese
4 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 140

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Macho Man
Average weighted rating:

2.6

Films rupert_pupkin watched in 2017

  • In the Fade
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Coco
  • Justice League
  • The Big Sick
  • Thor: Ragnarok
  • Borg vs McEnroe
  • Miss Sloane
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Shin Godzilla
  • Atomic Blonde
  • Death Note
  • Western
  • The Invisible Guest
  • Baby Driver
  • They Called Him Spencer
  • Dunkirk
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Spider-Man: Homecoming
  • Macho Man
  • Hidden Figures
  • The Beguiled
  • Wonder Woman
  • Get Out
  • Alien: Covenant
  • The Fundamentals of Caring
  • Shin Godzilla
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Red Turtle
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Out of the Furnace
  • Off Course
  • Moonlight
  • Cars
  • Logan
  • For a Few Dollars More
  • Swiss Army Man
  • Elle
  • T2 Trainspotting
  • Hell or High Water
  • A Fistful of Dollars
  • Big Hero 6
  • Rounders
  • La La Land
  • Manchester by the Sea
  • The Handmaiden
  • The Searchers
  • Ip Man 3
  • Ip Man 2
  • Ip Man
  • Prisoners
  • Only Lovers Left Alive

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more