Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

5 Centimeters per Second

Jan 1

Last Film

Hunt for the Wilderpeople

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Comedy
18 films
Crime
15 films
Adventure
15 films
Action
15 films
Animation
12 films
Thriller
11 films
Romance
10 films
Sci Fi
6 films
Family
6 films
USA
47 films
UK
10 films
Japan
5 films
France
4 films
Mexico
3 films
China
3 films
South Korea
2 films
Italy
2 films
Canada
2 films
English
53 films
Spanish
10 films
Japanese
8 films
French
8 films
Korean
3 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Cantonese
3 films
Xhosa
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 110

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Vertigo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Cars 2
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Flavors of Youth
Average weighted rating:

3.2

Films rupert_pupkin watched in 2018

  • Hunt for the Wilderpeople
  • Shoplifters
  • Ex Machina
  • The Night Comes for Us
  • Captain Fantastic
  • Roma
  • Widows
  • The Grinch
  • Cold War
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Joy
  • First Man
  • Bohemian Rhapsody
  • Bad Times at the El Royale
  • Smallfoot
  • A Star Is Born
  • Everybody Knows
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • War Dogs
  • Flavors of Youth
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Cargo
  • Annihilation
  • Vertigo
  • Logan Lucky
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Baby Driver
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Sicario
  • Your Name.
  • Despicable Me 3
  • Lady Bird
  • Deadpool 2
  • Isle of Dogs
  • Avengers: Infinity War
  • Cars 2
  • Ready Player One
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • I, Tonya
  • Mudbound
  • Molly's Game
  • Black Panther
  • Cars 3
  • Okja
  • Silence
  • The Shape of Water
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Despicable Me
  • Battle of the Sexes
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Moneyball
  • Wonder Wheel
  • Anomalisa
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Train to Busan
  • 5 Centimeters per Second

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more