Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Porco Rosso

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 68 Films watched
  • 5.7 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Marriage Story

Jan 6

Last Film

Soul

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
46 films
Comedy
24 films
Crime
21 films
Thriller
18 films
Action
13 films
Animation
7 films
Adventure
7 films
Fantasy
6 films
History
5 films
Mystery
5 films
USA
41 films
France
17 films
UK
13 films
Japan
7 films
Belgium
6 films
Germany
6 films
Italy
4 films
Sweden
3 films
Canada
3 films
Spain
3 films
English
46 films
French
6 films
Japanese
6 films
Italian
3 films
Spanish
2 films
Icelandic
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film
German
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Princess Mononoke
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Laundromat
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Street Fighter: Assassin's Fist
Average weighted rating:

3.1

Films rupert_pupkin watched in 2020

  • Soul
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jack Reacher
  • Venom
  • I Am Not Your Negro
  • The BFG
  • Les Misérables
  • Finally, Sunday!
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Trial of the Chicago 7
  • Street Fighter: Assassin's Fist
  • She's Gotta Have It
  • A Most Violent Year
  • You Were Never Really Here
  • Pain & Gain
  • Watchmen
  • The Traitor
  • The Gentlemen
  • The Rider
  • Loro
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • Midsommar
  • Trespass Against Us
  • The Hidden Fortress
  • St. Vincent
  • The Remains of the Day
  • Hamilton
  • It Must Be Heaven
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Extraction
  • The Laundromat
  • The Blind Side
  • Da 5 Bloods
  • I Kill Giants
  • The Ruthless
  • The Captain
  • The Kentucky Fried Movie
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Platform
  • Princess Mononoke
  • Cold War
  • The Bar
  • My Neighbors the Yamadas
  • The Disaster Artist
  • RED 2
  • RED
  • The Peanut Butter Falcon
  • Tehran Taboo
  • Porco Rosso
  • The Truth
  • I Lost My Body
  • Belladonna of Sadness
  • Midnight Run
  • Nothing to Hide
  • A White, White Day
  • Rust and Bone
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • Uncut Gems
  • Bad Boys for Life
  • 1917
  • I Was Born, But...
  • Why Don't You Just Die!
  • Knives Out
  • Marriage Story

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Break the Silence: The Movie
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more