Highest rated films

  • Dune

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★

  • Riders of Justice

    ★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • System Crasher

    ★★★★

  • There Is No Evil

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

My Octopus Teacher

Jan 4

Last Film

Don't Look Up

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Comedy
14 films
Action
10 films
Adventure
7 films
Sci Fi
7 films
Crime
7 films
Fantasy
6 films
Thriller
5 films
Horror
4 films
Mystery
3 films
USA
22 films
Germany
5 films
UK
5 films
France
3 films
Japan
2 films
Czechia
2 films
Denmark
2 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
Canada
1 film
English
24 films
German
3 films
Danish
2 films
Japanese
1 film
Romanian
1 film
Cantonese
1 film
Spanish
1 film
French
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Army of the Dead
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Sörensen's Fear
Average weighted rating:

3.3

Films rupert_pupkin watched in 2021

  • Don't Look Up
  • Spider-Man: No Way Home
  • Riders of Justice
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Last Night in Soho
  • Who Framed Roger Rabbit
  • The French Dispatch
  • Zack Snyder's Justice League
  • Dune
  • Glengarry Glen Ross
  • Pierrot le Fou
  • The Wolf of Wall Street
  • There Is No Evil
  • Spider-Man: Far From Home
  • The Suicide Squad
  • Minari
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Godzilla vs. Kong
  • Another Round
  • Nomadland
  • In the Mood for Love
  • 8½
  • Army of the Dead
  • May God Save Us
  • White Girl
  • I Care a Lot
  • Eighth Grade
  • All About Me
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Shin Godzilla
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • System Crasher
  • Sörensen's Fear
  • Death to 2020
  • mother!
  • My Octopus Teacher

World map

Highly rated films rupert_pupkin is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more