Hanna has logged 117 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
Top Hat

Top Hat

1935
×
Edit this entry  
03
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
Edit this entry  
02
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Other Side of Everything

The Other Side of Everything

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sunset

Sunset

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Constant Factor

The Constant Factor

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★½
Edit this entry  
07
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
Edit this entry  
06
Night Train

Night Train

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
01
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Read the review Edit this entry  
01
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
30
One A.M.

One A.M.

1916
×
Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
29
Ben-Hur: A Tale of the Christ

Ben-Hur: A Tale of the Christ

1925
×
★★★★
Edit this entry  
29
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
Edit this entry  
25
Segreti segreti

Segreti segreti

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry