• A Hard Day's Night

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • The End of a Priest

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Player

    ★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★½

  • Waltz with Bashir

    ★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★

  • Babel

    ★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Hero

    ★★★

  • Egy fiúnak a fele

    ★★★½

  • The Wild Bunch

    ★★★

  • Mephisto

    ★★★★