Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
08
One Second

One Second

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
Edit this entry  
06
The Tower

The Tower

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Edit this entry  
02
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★★
Edit this entry  
26
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Badhaai Do

Badhaai Do

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★½
Edit this entry  
22
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barsaat

Barsaat

1949
×
★★★
Edit this entry  
17
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
Read the review Edit this entry  
12
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★½
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
01
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry