Sort by

Rushore has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billy Joel: Live at Yankee Stadium

Billy Joel: Live at Yankee Stadium

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
12
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry