Russell has logged 37 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★
Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★½
Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lawless

Lawless

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry