Russell has logged 170 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Diner

Diner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wizard Mode

Wizard Mode

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Alan Partridge - Mid-Morning Matters

Alan Partridge - Mid-Morning Matters

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Calling Occupants

Calling Occupants

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chicken People

Chicken People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Harry & Snowman

Harry & Snowman

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peter and the Farm

Peter and the Farm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Cry Wolf

Never Cry Wolf

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Union

The Union

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Satan Lives

Satan Lives

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Been Trumped

You've Been Trumped

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joe Rogan: Triggered

Joe Rogan: Triggered

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beauty Is Embarrassing

Beauty Is Embarrassing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nixon by Nixon: In His Own Words

Nixon by Nixon: In His Own Words

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Haunters

Haunters

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alan Partridge's Scissored Isle

Alan Partridge's Scissored Isle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mascots

Mascots

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry