RSS feed for Russell

Russell has logged 42 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dick

Dick

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angels in the Outfield

Angels in the Outfield

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
04
In & Out

In & Out

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry