RSS feed for Russell

Russell has logged 71 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Doom

Doom

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Chasing Sleep

Chasing Sleep

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knowing

Knowing

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Street Fighter: The Legend of Chun-Li

Street Fighter: The Legend of Chun-Li

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bella

Bella

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saving Silverman

Saving Silverman

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
01
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rollerball

Rollerball

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
New York Minute

New York Minute

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glitter

Glitter

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
19
X2

X2

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★
Read the review Edit this entry