RSS feed for Russell

Russell has logged 143 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birdman

Birdman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry