RSS feed for Russell

Russell has logged 128 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Army of One

Army of One

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mascots

Mascots

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joshy

Joshy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry