RSS feed for Russell

Russell has logged 167 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
SuperFly

SuperFly

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mile 22

Mile 22

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
211

211

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marauders

Marauders

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
I Am Wrath

I Am Wrath

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trust

The Trust

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Criminal

Criminal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry