RSS feed for Russell

Russell has logged 35 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jobs

Jobs

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aguirre: The Wrath of God

Aguirre: The Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anonymous

Anonymous

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry