Russ has logged 40 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fight, Zatoichi, Fight

Fight, Zatoichi, Fight

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zatoichi's Flashing Sword

Zatoichi's Flashing Sword

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zatoichi and the Chest of Gold

Zatoichi and the Chest of Gold

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Ping Pong Summer

Ping Pong Summer

2014
×
Edit this entry  
23
The Voices

The Voices

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
No No: A Dockumentary

No No: A Dockumentary

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Mr. X

Mr. X

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
20.000 Days on Earth

20.000 Days on Earth

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Shadow

White Shadow

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blind

Blind

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellion

Hellion

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
Edit this entry  
09
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Zatoichi on the Road

Zatoichi on the Road

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gaslight

Gaslight

1944
×
Edit this entry  
02
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
Edit this entry  
01
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry