Madelon has logged 161 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adam Chaplin

Adam Chaplin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Radiograph of a Family

Radiograph of a Family

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antebellum

Antebellum

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Old Ways

The Old Ways

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skins

Skins

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Blame!

Blame!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Versus

Versus

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hidden Life of Trees

The Hidden Life of Trees

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To the Moon

To the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Woman

The Woman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Schramm

Schramm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry