Sort by

russman has logged 670 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ed

Ed

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
No

No

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Armageddon

Armageddon

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry