Sort by

russman has logged 66 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill Cunningham New York

Bill Cunningham New York

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chasing Ghosts: Beyond the Arcade

Chasing Ghosts: Beyond the Arcade

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heavy Metal in Baghdad

Heavy Metal in Baghdad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kickboxer 4: The Aggressor

Kickboxer 4: The Aggressor

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Waiting for

Waiting for "Superman"

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Affliction

Affliction

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stoning of Soraya M.

The Stoning of Soraya M.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
After Porn Ends

After Porn Ends

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crumb

Crumb

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry