RSS feed for russman

russman has logged 62 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
America America

America America

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quartet

Quartet

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Weekend

Weekend

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Les Visiteurs du Soir

Les Visiteurs du Soir

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Debt

The Debt

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alps

Alps

2011
×
½
Read the review Edit this entry