RSS feed for russman

russman has logged 46 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
El Dorado

El Dorado

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
TEKKEN

TEKKEN

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Jam Econo: The Story of the Minutemen

We Jam Econo: The Story of the Minutemen

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sugar

Sugar

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jubal

Jubal

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Revanche

Revanche

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ink

Ink

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry