RSS feed for russman

russman has logged 74 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
UHF

UHF

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Other Son

The Other Son

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Delicacy

Delicacy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
From Justin to Kelly

From Justin to Kelly

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fat Kid Rules The World

Fat Kid Rules The World

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiscretion of an American Wife

Indiscretion of an American Wife

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bears

Bears

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
Read the review Edit this entry  
21
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Catfish

The Amazing Catfish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shanghai Surprise

Shanghai Surprise

1986
×
Read the review Edit this entry  
18
Side Street

Side Street

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Came from Beneath the Sea

It Came from Beneath the Sea

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.

Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Visitor from the Living

A Visitor from the Living

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry