russman has logged 889 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bolshoi Babylon

Bolshoi Babylon

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Valley of Gwangi

The Valley of Gwangi

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
These Three

These Three

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nil by Mouth

Nil by Mouth

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Chapman Report

The Chapman Report

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Champ

The Champ

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 ½ Minutes, 10 Bullets

3 ½ Minutes, 10 Bullets

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
17 Girls

17 Girls

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Waiting Room

The Waiting Room

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Liz & Dick

Liz & Dick

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Order of Myths

The Order of Myths

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alfie

Alfie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sholay

Sholay

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry